Vaalirutistus alkaa

Sunnuntai 22.3.2015 klo 8.38 - Reijo


Näyttää siltä, että elämä voittaa. Vielä tänäänkin lekurilla käynti, mutta selkeästi virtaa on tullut viikon "lepäilystä" ja kovasta antibiootti kuurista. Täytyy lekurilta kysyä lupa, josko edes kävelylenkki sallittaisiin tänään? Tulevat viikot ovat kuitenkin pientä matalalentoa vaalitapahtumien kanssa. Vaikka ei itse olekkaan ehdokkaana, on tässä hommassa sen verran kiinni, että vaalien jälkeen ei saa jäädä jossittelun varaa. Vaalipäälliköksi lupautuessaan täytyy ehdokkaaseen uskoa ja työtä tehdä sen mukaan, että tavoite täyttyy. Mikäli näin ei käy, ei siitäkään mustiin pueta, mutta yritetty on. Pirkanmaalla, samoin kuin monilla muillakin alueilla pitäisi tehdä rohkeita ratkaisuja, niin omassa puolueessani, kuin kilpailijoissakin. Nyt pitää olla rohkeutta katsoa paraneeko vaihtamalla? Vuosikausia samat edustajat olleet mukana, eikä mitään näkyvää saatu aikaan! Osaavia vaihtoehtoja on tarjolla.

Vaaligallupit heilahtelee sinne, tänne. Kun yli puolet haastatelluista ilmoittaa, etteivät tiedä ketä äänestävät, tai eivät halua sitä ilmoittaa, ei otannat ole kovin luotettavia. Varmasti siellä huhtikuun lopulla tulee sitten tarkempi galluppi, joka kertoo mitä mieltä äänestäjät ovat. Sitä ennen näemme vielä monta ennustetta!  Vaalipaneelit ovat mielenkiintoisia hupiohjelmia, mutta tuskin niillä sen suurenpaa merkitystä on. TV - tentit ovat olleet aienpaa erikoisempia siitä, että hallituspuolueet ovat käyneet kisaa siitä, mitkä puolueet ovat olleet eniten eri mieltä, sulassa sovussa tehdyistä päätöksistä. Hallituspuolueiden puheenjohtajat ovat lähes tukkanuotasilla keskusteluissa. Huudetaan toisten puheiden päälle ja otetaan puheenvuoroja miten sattuu. Juontajatkaan eivät ole ajantasalla, eikä ollenkaan tasapuolisia. Kun Timo Soini yrittää olla fiksu ja puhua sitten, kun saa siihen luvan, media ilmoittaa seuraavana päivänä, että Soini oli kovin vaisu! Jos Soini ottaa puheenvuoron väkisin, hän on räyhääjä!  Eli päälle huutamalla Suomen asiat ilmeisesti ratkaistaan!

On aika erikoista, että ei puolueet ole edes yhtä mieltä siitä, ettei nykyinen valtionvelan kasvattaminen voi jatkua. Varsinkin vasemmistoliitto on sitä mieltä, että lisää velkaa ja elvytystä. Keskusta on osittain samalla linjalla. Kokoomus haluaa veronalennuksia ja samanaikaiseti alentaa valtion velkaantumista. Miten tällainen yhtälö toimii, sitä ei ole kerrottu. Mielenkiintoista on nähdä miten käy pienyrittäjien alv. alarajan korottamisen kanssa. Kaikki isommat puolueet ovat lähes yksimielisiä asiasta. Raja lienee keskimäärin 20000 euron nurkilla. Tämän päätöksen läpimeno toisi hyvän sysäyksen uudelle pienyritystoiminnalle ja samalla työllisyydelle. Ainoa oikea tapa lisätä kotimaista kulutusta on, alentaa kulutusveroja siltä osin, kuin ne kohdistuvat välttämättömyystarvikkeisiin. Tällä kohtaa ainakin kokoomus on ilmoittanut, että kulutusveroja tulisi nostaa. Kumpi suhteessa enemmän häviää, pienituloinen kuluttaja, vai hyvätuloinen kuluttaja?