Keskustelua kuntarakenteesta, ym.

Keskiviikko 20.6.2012 klo 17.05 - Reijo


Eduskunta on ottanut loppukirin ennen Juhannuksen jälkeen alkavaa kesätaukoa! Ensin keskusteltiin Euroopan vakausrahoista, Perussuomalaisten välikysymyksen pohjalta. On se aika uskomatonta, että useiden kansaivälistenkin asiantuntijoiden puheista ja varoitteluista huolimatta, suurin osa Suomen päättäjistä ei näe mitään ongelmia uusien ja uusien apupakettien jakamisessa pitkin EUROOPPAA. Ilmeisesti luotetaan siihen, että totuus paljastuu vasta sitten, kun suuri osa nykypoliitikoista on siirtynyt palkkiovirkaan kansantuomion ulottumattomiin. Kataiselle on kai jo Brysselin Bobrikovin virka varattuna.

Seuraava pitkä keskustelu käytiin hallituksen liikennepoliittisesta selonteosta. Selonteossaan hallitus keskittyy linjansa mukaisesti siihen, että pääasiassa pääkaupunkiseudulla ja muilla suurkaupunkialueilla tietöä rakennetaan, mutta alempiarvoinen tiestö jätetään odottamaan aikoja parempia. Yksi esimerkki on Tampereelle suunniteltu rantaväylän tunneli. Ainoa hyötyjä tunnelin rakentamiseta on rakennuskrynderit, jotka ovat saamassa järvimaisemalla olevia rakennuspaikkoja tulevan tunnelin päälle. Ei Tampereellakaan maa vielä ole niin vähissä, että todellista tarvetta tähän olisi, mutta kokoomuslaiseen politiikkaan se kyllä sopii. Vaikka vaihtoehtona on peruspalveluista karsiminen tunnelin rahoituksen takia Tampereella.

Viimeinen keskustelu viikolla käydään kuntarakenteesta. Tässäkin monet korkean tason asiantuntijat ovat sitä mieltä, että suurkuntalijalla ei mitään säästöjä saavuteta. Usein tapahtuu päinvastoin, varsinkin liitoksen alkuvuosina. Ainoat säästöt, mitä liitoksilla on saavutettavissa, tapahtuu peruspalveluita karsimalla. Peruspalvelut säilyvät varmaankin jokaisessa kunnassa. Suurkunnissa palveluiden paikat vain saattavat siirtyä useiden kymmenien kilometrien. Mikäli vapaaehtoisia liitoksia tapahtuu se sallittakoon. Tällöinkin valtiovallan tulee olla kustannusvastuuta jakamassa siltä osin, kuin yhdistyminen tuo lisäkustannuksia veronmaksajille.

Lämmintä ja turvallista Juhannusta kaikille!